Gazeteciler Federasyonu “Medya, demokratik kültürün ayrılmaz parçasıdır”

Gazeteciler Federasyonundan “Gazeteciler Günü mesajı (2)Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Talat Akay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Akay mesajında, bir ülkede sadece iktidar ve muhalefet partilerinin değil, medya kuruluşlarının da demokratik kültürün ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

Gazetecilerin her yıl 10 Ocak günü hatırlanmasının da doğru olmadığını belirten Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Talat Akay, “Özellikle yerel basın devletten aldıkları resmi ilanlarla ayakta durmaya gayret ediyor. Daha yeni yeni bazı resmi ilanların mahallinde yayınlanmasının sağlanmasıyla toparlanmaya başlayan yerel gazetelerin çalışanlarına bazı haklar getirilmeli. Geçmişteki gibi telefon, uçak biletlerinde indirimlerden faydalanmalıdırlar” dedi.

Medya kuruluşlarının, demokratik süreçlerin sağlıklı işlemesi için sorumluluk ve yükümlülük sahibi olduğunu belirten Federasyon Başkanı Akay, “Medya, demokrasiyle vardır; demokrasi yoksa medyanın özgürlüğü de risk altında, tehdit altında demektir. Onun için medyanın demokrasi kültürümüze, kardeşliğimize, birliğimize zarar verecek yayınlardan kaçınması, aksine Cumhuriyetimizin daha ileri bir demokrasiyle taçlanması için katkı sağlamalıdır. Medya, demokrasinin tarafı olmalıdır; hukukun, insani değerlerin, hak ve özgürlüklerin tarafı olmalıdır. Her geçen gün değişen, dönüşen, temel hak ve özgürlükler başta olmak üzere her alanda büyük ilerlemeler kat eden günümüz Türkiye’sinde, medyamız da kendini yenilemeli, çağdaş bir yayıncılık anlayışını benimsemelidir.

Akay, bu düşüncelerle basın çalışanlarının haklarını düzenleyen yasanın yürürlüğe girişinin yıl dönümü olan ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladığını belirterek, bütün basın mensuplarımıza başarılar dileğinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir