Şanlıurfa Gazeteciler Birliği “Gazeteciler baskıya maruz kalmadan görev yapabilmeli”

Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat, 10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Polat mesajında; gazetecilerin herhangi bir baskıya, sınırlandırmaya ve yönlendirmeye maruz kalmadan görevini yapabilmesinin, demokrasinin kurum ve kurallarıyla sağlıklı şekilde işlemesi bakımından önem taşıdığını belirtti.

Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat, Gazete okuma oranının en düşük olduğu illerin başında Şanlıurfa’nın geldiğini ve son 1 yıl içersinde Şanlıurfa’da yerel gazete sayısının resmi olarak 25’ten 8’e düştüğünü, resmi ilan alma konusunda artış olmasına rağmen yine de zorlandıklarını hatırlatarak, bazı özel şirketlerin de artık bazı özel şirketlerin de yerel gazetelere rahatlıkla reklam verebileceklerini, zira gazete sayısının asgariye indiğini, yerel gazetelerin devletten ve özel firmalardan alacakları reklamlarla ayakta kalabileceğini söyledi.

Hür ve tarafsız basının, çoğulcu ve özgürlükçü demokrasinin temel unsurlarından biri olduğunu belirten Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat, “Demokratik toplum düzeni, diğer unsurların yanı sıra basının da katkısı ile sağlanabiliri. Basının haber verme ve denetleme başta olmak üzere, görev ve sorumluklarını eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmesi için basın özgürlüğünün ve ifade hürriyetinin korunması elzemdir. Basının herhangi bir baskıya, sınırlandırmaya ve yönlendirmeye maruz kalmadan görevini yapabilmesi, demokrasimizin kurum ve kurallarıyla, sağlıklı şekilde işlemesi bakımından da önem taşımaktadır” dedi.

Şiddet ve hakaret içermediği sürece, düşünceler ve fikirlerin serbestçe ifade edilebilmesi gerektiğini hatırlatan Polat, temel hak ve özgürlüklerin çerçevesinin bugünkünden daha ileriye götürülmesi, bununla birlikte uygulamada karşılaşılan belirli sıkıntıların aşılmasına önem ve öncelik verilmesi gereğini belirterek, “İletişim teknolojilerindeki yenilikler doğrultusunda çağa ayak uyduran Türk basını bugün, yazılı ve görsel boyutunun yanı sıra, sanal ortamda da memnuniyetle takip ettiğimiz bir gelişme içerisindedir. Ülkemizin ilerlemesine, standartlarının yükselmesine değerli katkılar sağlayan Türk basınının geldiği düzeyde, basın çalışanlarının fedakarca gayretlerinin büyük payı bulunmaktadır. Bu nedenle mesleğin yıpratıcı ve zor şartlarına rağmen, görevini en iyi şekilde yapmaya çalışan gazetecilerin, haklarının korunması ve daha iyi imkanlara kavuşturulmaları, üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Basın çalışanlarının çalışma şartlarının iyileştirilerek, ülkemizin ekonomik, sosyal ve siyasal gelişimine paralel bir seviyeye gelmesi temel arzumuzdur. Bu yöndeki adımlar, sadece basınımızı değil, demokrasimizi de güçlendirecektir” diyerek gazetecilerin gününü kutladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir