HER ŞEY BİR HAYAL İLE BAŞLAR!

Aslında her şey bir hayal ile başlar. Okumak isteyen kişi bir hayal ile başlar, iş kurmak isteyen kişi bir hayal ile başlar, çalışmak isteyen kişi bir hayal ile başlar. Bunları arttırmak mümkün. Ama önemli olan hayallerinize gelen eleştirilerin (hele ki bu eleştiriler olumsuz ise) sizi hayallerinizden vazgeçirmemesi.

Çok uzun zamandır hayalini kurduğum ancak hayata geçiremediğim bir projem vardı. Bulunduğum yerde gençlerle beraber gerek kitap kritik gerekse de film kritik tarzında bir çalışma yürütmek. Başarılı olur muyum bilemiyorum. Ancak en azından bir girişimde bulunabilirim diye düşündüm ve ilk adımı da attım.

İlk olarak sosyal medya üzerinden köydeki gençlerin konu ile ilgili düşüncelerini öğrenmek adına bir paylaşımda bulunarak bu isteğimi dile getirdim. İlk etapta ne olacağını elbette kestiremezsiniz. Çünkü bulunduğunuz çevrenin bu tür çalışmalara yaklaşımı çok önemlidir. Tabi burada tek bir amaç söz konusu idi. O da gençleri, önümüzdeki kış aylarında zamanlarını iyi ve dolu geçirmeleri için okumaya, düşünmeye ve akletmeye sevk etmekti.

Yapmış olduğum paylaşıma gelen yorum ve fikir çoğunluğu benim de daha zevkle ve istekle bu işe yoğunlaşmamı sağladı. Vakit kaybetmeden Sayın Kaymakamımız Kenan AKTAŞ ile görüştüm ve bu isteğimi dile getirdim. Kendilerinden özellikle yapmak istediğimiz film kritik tarzındaki çalışmamız için bir adet projeksiyon cihazı talebinde bulundum. Bize verecekleri projeksiyon cihazının da köyde bulunan okul veya caminin demirbaşı olarak verilmesini istedim. Zira kendi şahsım için isteyemezdim. Okulda veya camide bulunduğu müddetçe devletin malı olarak kalmasının daha doğru olacağını düşündüm. Kaymakamız bu isteğimin değerlendirileceğini ve bunun için de okul müdürü veya cami imamının bize bir dilekçe ile başvuru yapmasını söyledi. Bu da çok güzel bir gelişme idi. Çünkü olumsuz bir cevap ile karşılaşmamıştım. Umuyorum ki çalışmamız sorunsuz ve çok faydalı bir şekilde geçecektir.

Başta da ifade ettiğim gibi, her şey bir hayal ile başlar. Aslında hayal etmekten ve bu hayallerin gerçekleşmesi anlamında atılması gereken adımların beklenmeden atılması çok önemlidir. İnsanoğlu (özellikle bizim bölgemizdeki anlayışlardan dolayı) çoğu zaman yanlış anlaşırım korkusuyla, gitmek istediği yoldan vazgeçmek zorunda kalıyor. Belki bu onun suçu değil ama vazgeçmek de bana göre en kolay yoldur. Aksine, zor olanı değerlendirmek ve bunun için de gerekli girişimlerde bulunmak gerekir. Tabi eğer bu girişiminiz sonucunda ortaya çıkacak her türlü muhtemel sonuç, sizin ve çevrenizdekilerin faydasına olacak ise.

Son olarak belirtmek isterim ki, Suruç Karahöyük Mahallesi gençleri olarak yapmak istediğimiz ve yapmaya çalışacağımız bu proje tadında uygulamanın diğer tüm mahallelerde de görülmesi dileğiyle… Her şey bir hayal ile başlar…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir