Şanlıurfa Dicle EDAŞ İşçileri Grevde!

Güneydoğu bölgesinin büyük geneline elektrik dağıtımı yapan ve geçtiğimiz yıllarda “kurumsallaştırma” sonucunda tamamı Eksim Yatırım Holding’e devredilen firma Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş (Dicle Edaş), son zamanlarda çalışanlarına maaş ödememesi, eksik ve gecikmeli hizmet yaşatmasından dolayı Şanlıurfa merkez, Suruç, Viranşehir, Halfeti, Akçakale ve Harran’da ki çalışanların neredeyse tümü belirli bölgelerde greve girdi.

 

İNSANCA YAŞAM ÜCRETİ İSTİYORUZ 

Suruç Meşale Gazetesinin genç yazarı Emre Kendirci, Greve girenler ile sohbet etti ve dertlerini dinledi. Dicle Edaş’ın tam 55 Gündür maaş ödemediğini, çalışanlarına zam yapmamanın yanında neredeyse hiç bir hak tanımadıklarını dile getiren çalışanlar, evlerine ekmek götürmek için başka şanslarının olmadığını, ancak buna rağmen greve devam edeceklerini bildirdi.

Dicle Edaş’ın neredeyse bütün personelleri iş bırakma eylemine gidiyor. Bunun sonucunda ise Dice Edaş, tam anlamıyla bir duraklama yaşıyor ve çalışanlarının isteklerini yerine getirmekten başka bir şansı kalmıyor. Aksi taktirde, önümüzdeki günlerde kapanan bir elektrik dağıtım firması ve işsiz yüzlerce insan olacak. Greve destek verenler yine mahalle muhtarları ve Şanlıurfa Kesk Platformu oldu.

Önüne geçmek için Belediye ve Devlet’in el atması gerekiyor. Ancak Dicle Edaş, sadece kar amacı güttüğünden hisselerinin tamamını başka bir şirkete satmıştı. Yani, devletten destek alma şansı bir hayli azalıyor. Ayrıca, zaten bu firmayı bir özel şirkete satan devlet çalışanlarının ta kendisi! sırf özelleştirmek ve markalaştırmak adına…

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir