Suruç’ta İrademe dokunma protestosu

gözaltına alındıktan sonra denetim serbestlik ile bırakıldıktan sonra savcının itirazı üzerine tekrardan tutuklanması çıkarılan Suruç belediyesi Eşbaşkanı Orhan Şansal için bir araya gelen Suruç halkı Binici hakkında kendi iradelerinin teslim alınmaya çalıştıklarını belirtmek için basın açıklaması yaptı.
30 Kasım günü gözaltına alındıktan sonra denetim serbestlikle serbest bırakılan Suruç belediyesi Eşbaşkanı Orhan Şansal hakkında savcılığın itirazı sonucunda tutuklanması çıkarılmıştı. Belediye Eşbaşkanları Orhan Şansal hakkında çıkarılan tutuklama kararını kınamak için Suruç DBP ilçe binası önünde bir araya gelen Suruç halkı basın açıklaması yapacakları ilçe belediye binası önüne kadar yürüyüş yaptı. SES şube yönetimi, Sanatkârlar odası, Sanayi Odası gibi STK’ların bulunduğu yürüyüşte Orhan Şansal’ın fotoğrafının bulunduğu “Dest nedin İrade yeme, irademize dokunmayın” pankartını açan kitle “Baskılar bizi yıldıramaz”, “irademe dokunma”, “Botan halkı yalnız değildir”, “PKK halktır halk burada” sloganları eşliğinde belediye önüne kadar yürüdü.

Belediyenin önünde basın açıklamasını DBP Eşbaşkanı Rojda Binici okudu.
Binici 6 aydır Urfa’da 370 kişinin gözaltına alındığına bunlardan 225 tutuklandığına dikkat çekerek son olarak da belediye başkanları hakkında tutuklama kararının verildiğine belirterek Urfa’da halkın iradesini kırmak istediklerini kaydetti. Çetelerin Kobane’ye saldırdığı dönemde Suruç belediyesinin yürüttüğü insani yardım çalışmalarının dahi suç sayıldığına tepki göstererek DAiŞ ile kobaneyi yenemeyenler bu yöntemlerle halkın iradesini teslim almaya çalışıyorlar belirlemesinde bulundu.
Binici konuşmasının devamında “ Bilindiği gibi bu konsept Suruç’taki patlamayla başlayarak bu gün Silvan, Nusaybin, Cizre, Yüksekova, Kerboran, Derik, ve Kürdistan’ın tamamında tüm şiddetiyle devam etmektedir. Evet, bu gün Kürt halkına dayatılan kültürel soykırımdır. Yani tümden imhadır” diye belirtti.
Binici son olarak katliamcılara karşı Kürt halkının verdiği mücadelenin tüm dünya halklarına örnek olacağını söyleyerek “Biz Suruç halkı olarak Şehirlerde direnen halkımıza, tutuklanmaya çalışılan eş başkanımıza sonuna kadar sahip çıkacağımızın sözünü veriyoruz. İrademiz onurumuzdur. Onurumuza dokundurtmayız” dedi. Binici, aynı zaman da belediye personelleri başkanları için bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştireceklerini belirtti.
Eylem Binicinin açıklamasının ardından kitle 5 dakikalık oturma eylemi son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir