ADİL OLMAK

ADİL OLMAK

Kimi zaman “hayat işte” deyip başlar gider cümlelerimiz. Kendimizi anlatırız, anılarımızı, içimizdeki duygularımızı ve daha nice şeyleri. Hayatın bizler için neyi, nasıl hazırladığını bilemeyiz elbet; ancak bazı dönemeçlerde hayatımıza yön vermek bizim elimizde. Sonuçta seçimler bizim kaderimiz olmaktadır. Kader seçimimizi etkilemez, seçimler kaderimizi etkiler.

Yön verdiğimiz bu hayatta kimi zaman sevinir kimi zaman da üzülürüz. Acısıyla tatlısıyla geçer gider bu fani ömür.

Geçmesine geçer ancak insanoğlu için en can yakıcı durum bu hayatta karşılaştığı kimi adaletsizliklerdir. Adil olmak, adaletli olmak sadece kendi hakkını aramak değildir. Kendin için istediğini başkası için de istediğin gün o zaman adilsin demektir.

Bir yerlere gelmek için başka birini ezersen, sana ait olmayanı zorla alırsan, bunu bir de adil görünüyormuş gibi yapıyorsan ve bunu elinde bulundurduğun güce dayanarak yapıyorsan vay haline…

Bu hayatta tanıdığım öyle insanlar oldu ki; memnun hatta mutlu olduğum, ama öyle insanlar da oldu ki keşke tanımasaydım dediğim…

Bir hayata bir de onlara baktım. Nasıl da küçükmüşler aslında. Beyinleri küçükmüş, hayatı anlamlandırmaları küçükmüş meğer. Ne yapacaksın ki bunlara(?)

Aslında çok basit ne yapacağın. Sadece onlara ve o küçük, basit hayatlarına bakıp güleceksin. Alın işte diyeceksin. Her şey sizin olsun. O uğruna ölüp dirildiğiniz, kendi benliğinizi sattığınız her şey alın sizin olsun. Ve sonra kenara çekileceksin. Onlar bir kere maddi olana tapmışlar. Ne seni görebilecekleri kalpleri ne de anlayabilecekleri beyinleri var.

Birinin üzerinden bir yere gelebileceklerini zannedenler, evet sadece kendilerinin zannı olduğunun farkında bile değiller. Bu dünya nice zalim, nice kara kalpli ve nice yalancı gördü. Ama tüm varlıktan tek bir nasip bile alamadan gittiler. Bu dünya bir de nice Hz. Ömerler gördü. Adaleti bol, merhameti bol olan nice Hz. Ömerler. İşte gerçek kurtuluşa erenler, gerçek kazananlar onlardır, başkası değil.

Zor değil insan olmak ve insan kalabilmek. Adil ol, adaletli ol ki “İNSAN” olabilesin. Tüm bunları kendinde toplaman için de merhametli ol. Yarın mahşer var, hesap var. Bunu unutma!

Elbrette tüm bunları önce kendi nefsim için söylüyorum. Önce kendimden başlayacağım ki, başkaları için söyleyebilecek sözüm olsun. O yüzden önce kendime diyorum: ADİL OL!…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir