HUSUMETLİ AİLELER BARIŞTI

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Şanlıurfa il teşkilatları, Suruç ilçesinde aralarında husumet bulunan Basyan ve Öyrlü ailelerini barıştırdı.
Aileler HEDEP milletvekilleri Ferit Şenyaşar, Kamuran Tanhan, HEDEP Parti Meclisi (PM) üyesi Muhsin Aydoğdu, DBP ile HEDEP il-ilçe örgüt temsilcileri, Urfa barış anneleri Meclisi, Urfa Emek ve Demokrasi Platformu birleşenlerinin katılımı ile kırsal Kara Köyünde bir araya getirilen aileler, barıştırıldı.
KAVGA NASIL BAŞLAMIŞTI?
19 Aralık 2021 tarihinde ailelerin çocukları arasında başlayan kavga, diğer aile mensuplarının katılımı ile büyümüş ve Mehmet Öyrlü adında genç hayatını kaybetmişti. Aynı mahallede yaşayan aileler arasında husumetin büyümemesi için partililer araya girerek, barış için uzun süredir görüşmeler sürdürüldü. Barış ile sonuçlanan görüşmeler Kara köyünde verilen barış yemeği ile duyuruldu. Köy girişinde bir araya gelen binler barışın duyurulacağı Kara Köyü taziye evine yürüdü.
ŞENYAŞAR: BARIŞ İÇİN MÜCADELEYİ BÜYÜTELİM
Kitleyi aileler taziye evinin girişinde karşıladı. Taziye evinde aileler el sıkışarak kalıcı bir barış sözü verdi. Barış görüşmeleri sürecinde yer alan İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticisi Halil Akbaş, ailelere teşekkür ederek barışın önemine değindi. Ardından söz alan HEDEP Şanlıurfa Milletvekili Ferit Şenyaşar, birliğin yolunun barıştan geçtiğini söyledi. Kalıcı barışın önemine dair konuşan Şenyaşar, “Topraklarımızda kimse kimseyi öldürsün istemiyoruz. Artık anneler ağlamasın istiyoruz. HEDEP barış partisi. Bu barışta rolü olan herkese teşekkür ediyoruz. Adalet ve barış için mücadeleyi büyütmemiz gerek” dedi.
Program yenilen barış yemeği ve dualar eşliğinde son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir